Mimaroba Mah., Çarmıklı Cd., No:7/1 Mimaroba/Büyükçekmece/İSTANBUL
Yoga Nedir?

Yoga Nedir?

Yoga; bedeni, zihni ve ruhu tamamen eğiten, huzur veren ve kişinin tamamen kendisini tanımasını sağlayan, dünyadaki en eski bilgi ve kişisel gelişim yöntemidir. Sayısız faydaya sahip yoga ile ilgili ilk kavramlar M.Ö. 900 ve 500 yılları arasına dayanmaktadır. Hindistan'da 2.000 yıldır, Doğu'da ve Batı'da uzun yıllardır uygulanan yoga, insan beynini huzur ve mutluluğa kavuşturması, vücuda ise sağlık getirmesi için tercih edilir. Yoganın ana hedeflerinden biri de durmadan her şeyi kaydetmek ve onları sürekli yansıtmakla meşgul olan zihnimizin karışık işleyiş biçimine açıklık kazandırmaktır.

Tüm bu hareketliliği sakinleştirdikten sonra, olayları herhangi bir değerlendirmede bulunmadan algılamayı başarınca, gerçekleri saf bir bakışla algılamak mümkün olabilir. Bunun yanı sıra kişinin kendi arzularını ve sürekli değişen hazlarını tanımasını ve onları kontrol edilebilir bir duruma sokmasını sağlar. Tabii tüm bunların yanında bir de bedenin kontrol altına alınması gerekir. Bedenimize bakmak, onun zinde ve sağlıklı kalmasını sağlamak, yogada çok önemli bir yere sahiptir. Çeşitli asanalar (duruşlar) ile vücudumuzun iç organlarına ve salgı bezlerine masaj yapmış oluruz ve bu sayede onların iyi çalışmasını sağlarız. Ayrıca asanaların, çakraların düzenli çalışması üzerinde rolü büyüktür.

Yoga Nasıl Yapılır?

İlk olarak belirtmek gerekir ki yogaya bir merkezde başlamanız en doğrusudur ya da evde bir uzman eşliğinde yapabilirsiniz. Öğrendikten sonra kendiniz evde uygulamaya başlayabilirsiniz. Videolardan ve görsellerden faydalanacaksanız; öncelikle duruşları ve hareketleri öğrenmelisiniz. Köprü hareketi, öne eğilme hareketi, üçgen duruş, kartal duruş kolay yoga hareketlerinden bazılarıdır. Hareket etmeden durmak ve konsantrasyon sağlamak; meditasyonun en temel ilkelerinden bir tanesidir. Görsel eğitim setlerinde bu hareketleri bulabilir ve öğrenebilirsiniz. İlk etapta vücudunuzu çok zorlamamaya dikkat etmeli ve mutlaka yogaya rahat kıyafetlerle başlamış olmalısınız. Ayrıca yoganın belli bir plan içinde yapılması gerektiğini unutmamalı; programdan çıkmamalısınız. Aksi takdirde; faydalarını göremeyebilirsiniz.