Mimaroba Mah., Çarmıklı Cd., No:7/1 Mimaroba/Büyükçekmece/İSTANBUL
Yeni Yıl Kararlarınıza Sadık Kalmanızı Sağlayacak 7 İpucu

Yeni Yıl Kararlarınıza Sadık Kalmanızı Sağlayacak 7 İpucu

Birçoğumuz her yılın sonunda bir önceki yıldaki durumumuzu gözden geçirir ve yeni yılda daha iyi besleneceğimize, kilo vereceğimize, forma gireceğimize söz veririz. Yıla kararlı bir başlangıç yapsak da genellikle 1-2 hafta içinde eski alışkanlıklarımıza geri döneriz.

Sorun, yeni yıl hedeflerimizi bir maraton değil, kısa mesafe koşusu gibi görmemizden kaynaklanır. Anlık sonuç almak ister, sürdüremeyeceğimiz bir tempo içine gireriz. Halbuki bitiş çizgisine hızlı koşmak yerine, hedeflerimizi uzun vadeye yaymalı; haftalar, aylar süren bir istikrarda çalışmalıyız. Yeni yıl kararlarımıza sadık kalmak için hedefe yavaş ancak istikrarlı adımlarla ilerlemeliyiz. Bunun için işinize yarayacak ipuçlarını aşağıda
paylaşıyorum.

Değiştirmek İstediğiniz Davranışı Kabullenin Kötü alışkanlıkları değiştirmek ve sağlıklı alışkanlıklar kazanmak için öncelikle mevcut davranışlarınızı düşünün. Örneğin, gereğinden fazla yediğinizi biliyorsanız bunu kabul edin ve bu davranıştan ötürü “rahatsızlık” hissettiğinizi fark edin.

Makul ve Spesifik Kararlar Verin

Bir kararı uygulamanın ilk adımı, makul olmasını sağlamaktır. Bu, gerçekçi olmayan hedefler belirleyip sonra da hemen vazgeçmekten çok daha akıllıca olacaktır. Kararlarınızı verirken spesifik olmaya özen gösterin. “Daha az yağ tüketmeyi” istemek doğrudur ama fazlasıyla belirsizdir. Bunun yerine “yağ alımını günde 40 gr. ile sınırlı tutmayı” istemek, ölçülebilir bir hedef olacaktır.

Kararlarınız Arasında Öncelik Sırası Belirleyin, Onlara Sadık Kalın

Karar listesi hazırladıysanız bunlar arasında öncelik sırası belirleyip önce kolay olanları tamamlamanız uygun olabilir. Bu yaklaşım, hedeflerinize gerçekten ulaşabileceğinize olan inancınızı artırır. Kararları belirledikten sonra yazıya dökün. Yazmak, uygulama konusunda kararlılığınızı artırır. Aynı anda fazlaca değişiklik yapıyorsanız da birkaçını listeden çıkarabilirsiniz.

Yeni Alışkanlıklarınızı Uygulamak İçin Plan Yapın

Karar alma süreci tamamlandığında şimdi sıra nasıl uygulayacağınızın planlanmasında! Mesela beslenme alışkanlıklarınız değişecekse, abur cuburları çöpe atmalısınız. Yemekleri evde pişirmeyi planlıyorsanız, buzdolabınızda doğru gıdalara yer vermelisiniz.

Yeni Alışkanlıklarınızı Pratik Yapın ve İlerlemenizi İzleyin

Sabırlı olun. Yeni alışkanlıkların benimsenmesi, yaşam tarzı haline gelmesi zaman alır. Kararlarınızın ölçülebilir yönlerini izleyin, kaydedin. (Aldığınız kalori/yağ miktarı, tükettiğiniz meyve/sebze porsiyonu, haftada kaç defa evde hazırladığınız sağlıklı yemekleri yediğiniz gibi.)

Başarısızlıklarınızdan Ders Çıkarın, Başarılı Olduklarınıza Yönelin, Kendinizi

Ödüllendirin

Başarısızlıklar sizi korkutmasın, onlardan ders çıkarmaya çalışın. Başarısızlıklara yol açan etkenleri belirleyip, bir daha aynı tuzağa düşmemek için neler yapmanız gerektiğine karar verin. Daha önce sürdürmekte başarılı olduğunuz davranışların adımlarını izleyin. Elbette kendinizi başarılarınızdan dolayı takdir edin ve ödüllendirin. Destek Sistemi Kurun, Olumlu Sonuçlara Odaklanın

Arkadaşlar, aile fertleri ve online topluluklar size destek verebilir. Etrafınızdakilere hedeflerinizi anlatın, siz de başkalarına destek verin, onlar da size aynı şekilde yardımcı olurlar. Yaptığınız olumlu değişikliklerin kendinizi ne kadar iyi hissettirdiğine odaklanın. Vücudunuzda ve tartıda gördüğünüz değişiklikleri ise ek kazancınız olarak değerlendirin.

Susan Bowerman Herbalife Nutrition Global Beslenme Eğitimlerinden Sorumlu Kıdemli Direktör