Mimaroba Mah., Çarmıklı Cd., No:7/1 Mimaroba/Büyükçekmece/İSTANBUL
Yeni Yıl Kararlarına Nasıl Sadık Kalacaksınız?

Yeni Yıl Kararlarına Nasıl Sadık Kalacaksınız?

Yılın bu zamanlarında, çoğumuz geçen 12 ayın muhasebesini yapar ve yeni yılda her şeyin daha iyi olması için çaba göstermeye karar veririz. Kilo vereceğimize, gönüllü faaliyetlerine daha sık katılacağımıza, daha tutumlu olacağımıza ve bunların hepsini aynı anda yapacağımıza söz veririz.

Elbette bunlar çok değerli hedefler fakat hayatınızda yolunda gitmeyen her şeyi ocak ayında halletmeye kalkarsanız, büyük ihtimalle şubat ayına geldiğinizde motivasyonun zerresi kalmamış olur. Halbuki küçük adımlar atarak ve sosyal destek alarak yeni yıl kararlarınıza yıl boyu sadık kalmanız mümkün. Nasıl mı? İşte cevabı:

  1. Kesin hedefler belirleyin. “Daha sağlıklı beslenmek” kulağa fazla belirsiz geliyor. Ne yiyeceksin? Ne kadar yiyeceksin? “Haftada beş gün ekstra bir porsiyon sebze tüketmek” gibi kesin hedefler belirleyin. Hedef ne kadar kesin olursa, gerçekleştirmek de o kadar kolay olur.İki hafta art arda hedefi tutturdunuz mu? Başarınızı sosyal medya hesabınızda paylaşın. Aldığınız beğeniler ve cesaretlendirici yorumlar, planınıza duyduğunuz bağlılığın sürekli olmasını sağlayacaktır.
  2. Küçük başlangıçlar yapın. Daha fazla egzersiz yapmak istiyorsanız, haftada üç günlük yürüyüş programını bırakıp bir anda haftanın yedi günü koşmaya ve güç antrenmanı yapmaya başlamayın. Her hafta bir güne aerobik egzersizi veya güç antrenmanı ekleyerek başlayın. Nihai hedefe ulaşana kadar sürdürülebilir hedefler belirleyerek egzersiz yoğunluğunu aşamalı olarak artırın. Bu süreçte yaşadığınız gelişimi bir tweet ile paylaşın.
  3. Sosyalleşin. Günlük yürüyüş hedefinizi tutturmak için şirketinizde öğle aralarında yürüyüş yapan gruba katılın. Bir dans kursuna kaydolun ya da bir arkadaşınızı ikna edip uzun bir yürüyüşe çıkın. Facebook'ta destek isteyebileceğiniz veya verebileceğiniz onlarca kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam destek grubu var. Düzenli bir kursa ya da grup aktivitesine katılmak, bu konuda sorumluluk almanızı sağlar.
  4. İlerlemenizi paylaşın. Sizi bu yolda destekleyen insanların olması motivasyonunuzu artırır. Ayrıca kaydettiğiniz ilerlemeyi takipçilerinizle paylaşmaya söz verdiğinizde programınıza sadık kalma olasılığınız da artacaktır. Hatta daha sağlıklı bir yaşam yolculuğunda size katılmaları için dostlarınıza ilham vereceksiniz. Hashtag'imiz: #başardım!
  5. Uygulamalardan yararlanın. Fitness uygulamaları uzun vadede hedeflerinize odaklanmak için ihtiyaç duyduğunuz itici gücü sağlayacaktır. Bir fitness uygulaması kullandığınızda, Sizi her gün motive eden büyük ve sağlıklı bir topluluğun parçası olursunuz.
  6. Kendinize karşı anlayışlı olun. Kötü bir gün geçirdiniz ve teselli olarak bir dondurma yemeye karar verdiniz. Kendinizi suçlu hissetmeyin. Daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeye karar verince mükemmel olmanız gerekmiyor. Arada bir yoldan sapabilirsiniz. Böyle durumları geride bırakmanız ve ertesi gün plana geri dönmeniz yeterli olacaktır.

Belirli hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Örneğin 2 kg verdiğinizde veya 30 gün süreyle egzersiz hedefinizi tutturduğunuzda bir masajla kendinizi şımartabilirsiniz.

Kesin ve ulaşılabilir hedefler belirlediğinizde ve sosyal ağınızdan destek aldığınızda yeni yıl kararlarını uzun vadeli olacak şekilde yaşam tarzına dönüştürmemeniz için hiçbir neden yok.