Mimaroba Mah., Çarmıklı Cd., No:7/1 Mimaroba/Büyükçekmece/İSTANBUL
Tatil Dönüşü Evde Yapılabilecek Maskeler

Tatil Dönüşü Evde Yapılabilecek Maskeler

Tatilde güzel vakit geçirdiniz, bronzlaştınız, giydiğiniz tüm kıyafetler size daha çok yakıştı. Kendinizi daha güzel ve mutlu hissettiniz. Ancak bronzlaşmayla birlikte cildinizde soyulmalar, koyu lekeler ve yanıklar oluşabilir. Bunun için işte size evde kolayca hazırlanabilen bazı doğal maske önerileri:

Normal ve Kuru Ciltler

Avokado Maskesi

1adet püre avokado, 1 çorba kaşığı ısıtılmış bal, 1 çay kaşığı limon suyu.

Hepsi karıştırılarak yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Cildinizi çok kuru hissediyorsanız limon suyu yerine hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Bal Maskesi

1 çorba kaşığı ısıtılmış bal, yarım çay kaşığı toz tarçın, 1 çay kaşığı limon suyu.

Hepsi karıştırılarak yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Bu maskelere ilave olarak rahatlatmak amacıyla 2 adet yeşil çay poşeti gözlere uygulanabilir.

Hassas Ciltler

Salatalık Maskesi

1 adet kabuğu soyulmamış iri doğranmış salatalık, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı maya, 1 çorba kaşığı yulaf, 1 çay kaşığı bal.

Salatalık ve yoğurt blenderdan geçirilir. Diğer malzemeler ilave edilerek karıştırılır. Temiz yüze uygulanarak 20 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır.

Yağlı ve Problemli Ciltler

Çilek ve Limon Maskesi

10 adet orta boy çilek, 2 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal.

Tüm ürünler blenderile püre haline getirilir. Karışım yüze uygulanır ve 10 dakika bekletilir. Sıcak havlu yüze örtülerek 3 dakika beklenir ve soğuk su ile ile yüz temizlenir.

Çilek: Salisilik asit içerir ve akne oluşumu ve gözeneklerdeki genişlemeye engel olur.

Limon suyu: Yaşlanmış ve ölü deriyi uzaklaştırır ve gözenekleri daraltır.

Yoğurt ve bal: Antibakteriyal etki sağlarlar.

Kızarıklık Azaltan Maske

1.5 çorba kaşığı yulaf unu, 2 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı tatlı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal, 1 su bardağı demli yeşil çay (sıcak)

İlk dört malzeme bir kasede karıştırılır. Üzerine sıcak yeşil çay ilave edilerek homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Karışım yüze uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Sıcak ıslak bezle temizlenir ve ılık su ile yıkanır. Kesinlikle sabun kullanılmamalıdır. Bu uygulama haftada 2 kez tekrarlanabilir.