Mimaroba Mah., Çarmıklı Cd., No:7/1 Mimaroba/Büyükçekmece/İSTANBUL
Sağlıklı Egzersiz Alışkanlıkları Edinmenin 7 Yolu

Sağlıklı Egzersiz Alışkanlıkları Edinmenin 7 Yolu

Dışarı Çıkın

Dışarıda doğal güzelliklerin ortasında egzersiz yapmak, aktif yaşamdan daha fazla keyif almanızı sağlar. 20 dakikalık tempolu bir yürüyüş için dışarı çıkan birçok insan, bir anda ortamın güzelliğine kapılıp süreyi uzatır. Elbette, göze neyin hoş geldiği, kişiden kişiye değişir. Bazıları dağ ve kır manzarasından hoşlanırken, bazı insanlar da kalabalık caddelerin hayat dolu karmaşasından keyif alırlar. Hangi ortamdan hoşlandığınızı bilip buna göre bir rutin
oluşturabilirsiniz.

İçeride Yaratıcı Olun

Dışarıda egzersiz yapmanız mümkün değilse, dışarıyı izleyebileceğiniz bir pencerenin yakınında egzersiz yapın. Spor salonunda egzersiz yapan insanları izlemek sizi motive ediyorsa, spor salonunun en hareketli kısmını gören koşu bandını tercih edin. Bir sonraki egzersizde, gördüklerinizin enerji seviyenizi nasıl etkilediğine dikkat edin.

Egzersiz İçin Ortam Hazırlayın

Evde egzersiz yapacaksanız, yere bir mat sererek kendinize bir egzersiz alanı hazırlayabilirsiniz. Egzersiz için her gün aynı yeri kullanmayı alışkanlık haline getirin. Özel bir yeriniz olursa programınıza daha iyi odaklanabilirsiniz. Matın etrafındaki alanı boş bırakmak özgürce hareket etmenize izin verir; daha ferah bir alan, genel stres düzeyinizin azalmasına yardımcı olabilir.

Güzel Yiyecekler Hazırlayın

Güzel, rengarenk, görsel açıdan çekici yemekler ve atıştırmalıklar hazırlamak için zaman ayırın. Örneğin en sevdiğiniz renk kırmızıysa; kırmızı biber, çilek veya elma eklenmiş atıştırmalıklar gözünüze daha cazip görünecektir. Güzel görünen yemekler bizi daha çok mutlu eder. O süslü püslü pastalara karşı koyamayışımızın bir nedeni de budur. Genellikle sağlıklı seçenekler pek de hoş görünmez. Ancak biraz zaman ayırıp işin içine yaratıcılık katarsanız güzel görünen, sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Ruh Halinize İyi Gelen Müzikler Dinleyin

Egzersiz sırasında dinlediğiniz müzikler, ruh halinizi ve egzersiz yoğunluğunuzu etkileyebilir. Ekstra motivasyona ihtiyaç duyacağınızı bildiğiniz zorlu egzersizler için dinlemekten keyif alacağınız tempolu parçalar seçin. Eğer belirli bir hızı korumak istiyorsanız, ilham veren ve tempoyu belirli bir noktada koruyan müzikler seçmeniz uygun olacaktır. Esneme hareketleri ve yoga yaparken slow müzik dinlemek stres düzeyinin azaltılmasına yardımcı olur.

gorsel

Aromalı Bir Egzersiz İçeceği Hazırlayın

Egzersiz sırasında yeterli sıvı almayı alışkanlık haline getirin. Egzersiz rutininizi iple çekmenizi sağlayacak lezzetli bir içecekle dolu hoş bir şişe hazırlayın. Ancak aşırı şeker ve kalori almaktan kaçınmak için bu içeceği seçerken özenli davranmanız gerekiyor. Sevdiğiniz meyvelerle aroma katılan elektrolitli bir içecek ya da şeker oranı düşük bir sporcu içeceği uygun seçim olacaktır.

Ruh Halinizi Olumlu Etkileyen Kokular Kullanın

Eminim egzersiz deyince aklınıza terli çoraplar ve pis kokulu spor çantaları geliyordur. Bu da egzersiz için ekstra motivasyon kaynağı olmasa gerek. Ancak ruh halinize ve enerji seviyenize iyi gelecek kokular bulabilirsiniz. Egzersizle bağdaştırdığınız bir koku seçmek sağlıklı bir alışkanlık edinmek için mükemmel bir yöntem olacaktır. Örneğin lavanta kokusu rahatlatıcı ve yatıştırıcı etki yapar. Yoga yapmadan önce lavanta kokusu kullandığınızda, huzurlu bir ruh haline bürünmeniz kolaylaşacaktır. Tempolu bir egzersiz yapacağınız zaman nane kokusunun enerji veren etkisinden yararlanabilirsiniz. Hem ucuz hem de yorgunluğa birebir olan nane yağı bu iş için adeta biçilmiş kaftandır. Limon ise canlandırıcı ve tazeleyici kokusuyla egzersiz öncesi için idealdir.

Samantha Clayton Global Sporcu Performansı ve Fitness Eğitimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı