Mimaroba Mah., Çarmıklı Cd., No:7/1 Mimaroba/Büyükçekmece/İSTANBUL
Kış Sendromundan Kurtulma Yolları

Kış Sendromundan Kurtulma Yolları

Keyifli ve sıcacık bir yaz geride kaldı. Kış aylarının kendini göstermesiyle birlikte modunuz da yavaş yavaş değişmeye başladı. Kışın yapabileceğiniz aktivitelerin de kısıtlı hale gelmesiyle ruh haliniz olumsuz etkilenebilir. Ama sakın korkmayın! Kış sendromundan kurtulmanız için birkaç önerimizi dikkate alın.

İlk önerimiz, düzenli uykuya kendinizi alıştırmanız olacaktır. Düzenli spor yapan biriyseniz, sağlıklı bir yaşam için uykunun ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur, ancak hayatınızda spor olmasa dahi düzenli uyku vücudunuz için çok önemlidir. Fiziksel yararının yanı sıra uykunun psikolojik bakımdan da faydası büyüktür. Kış mevsiminde vücudunuz ağırlaşır ve tembelleşir. Bu nedenle günlük uyku sürenizin 6-8 saat arası olmasına özen gösterin. Hafta içi oluşturduğunuz uyku düzeninize hafta sonu da uymaya çalışın. Düzenli uykuya geçiş yaparsanız daha zinde ve enerjik olacaksınız.

İkinci önerimiz, yaşam tarzınızı kış aylarına uygun hale getirmeniz olacaktır. Alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın. Etrafınıza görsel olarak yeni şeyler ekleyebilirsiniz. İşe evinizdeki uzun zamandır kullanmadığınız eşyalardan kurtulmakla başlayabilir, çalışıyorsanız ofis masanızdaki düzeni değiştirebilirsiniz. Daha düzenli ve rahat bir hayata geçmeniz size iyi gelecek.

Üçüncü önerimiz, beslenmenize bu mevsimde daha dikkat etmeniz. Vitamin, mineral ve besin değerleri yüksek besinler tercih etmeye çalışın. Kış ayında vücut ısınızı kontrol altında tutarak hastalık riskinizi azaltmış olursunuz. Tahmin edersiniz ki sürekli hasta olduğunuz bir kış mevsimi, sizin kış sendromundan çıkmanızı zorlaştıracaktır. Unutmayın hastalıktan uzak kalmanız, kış sendromundan uzak kalmanız demek!

Dördüncü ve son önerimiz, haftalık programınızı tutabileceğiz özel bir defter edinmeniz olacak. Bu defterinize günlük programınızı ekleyebilirsiniz. Spora gidebilir, arkadaşlarınızla birlikte akşam yemeği yiyebilir, iş çıkışında yürüyüş yapabilir ve ailenize zaman ayırabilirsiniz. Düzenlemiş olduğunuz haftalık programınızı gerçekleştirmeniz kendinizi daha iyi hissetmenize ve kış sendromundan uzaklaşmanıza yardımcı olur.